Легендарному СаШо - 49: 10 маловідомих фактів про Шовковського

Читать на русском

Головний тренер київського Динамо був надійним кіпером клубу та збірної

Читать на русском
Олександр Шовковський
Олександр Шовковський першим встановив унікальне досягнення на ЧС

Головний тренер київського Динамо був надійним кіпером клубу та збірної

Головний тренер Динамо Олександр Шовковський 2 січня святкує день народження. Цьогоріч йому виповнилося 49 років.

Інформатор ретельно розглянув біографію одного з найвидатніших футболістів в історії України та розповідає вам факти, які ви могли не знати.

Міг почати кар'єру у Борисфені

Відомо, що Олександр Шовковський за першу команду Динамо почав грати у 1993 році. Але цьому передувала пригода, яку легендарний голкіпер описав у своїй книзі "Все в твоїх руках".

Якщо обійтися без дослівного цитування, суть справи була такою: п'ятеро гравців, серед яких і Шовковський, грали за Динамо-3, однак не мали ніяких гарантій щодо потенційного підвищення та переходу до першої команди. Одного дня вони отримують пропозицію перейти до Борисфена, на повноцінний контракт із зарплатою, словом, все по-дорослому. Потрібно було лише прийти у військомат, пройти медичну комісію та підписати контракт. Справа в тому, що Борисфен було створено на базі СКА (Київ), відповідно, треба було мати взаємини із Міністерством оборони. 

Однак виникла юридична колізія через те, що Динамо в ті роки також перебувало під юрисдикцією силових структур. У столичному клубі вирішили боротися за своїх вихованців, в результаті чого хлопці повернулися до розташування команди, а вже взимку 1994 року вирушили із першою командою на збори до Німеччини.

До речі, у цій книзі чимало цікавих історій з життя Шовковського. Нещодавно він запитував у підписників на сторінці в Instagram, чи варто зробити ще один наклад. Тож цілком можливо, що автобіографія головного тренера Динамо знову з'явиться у книжкових магазинах. Поки що усім зацікавленим можна полювати на цю роботу на вторинному ринку, як вчинив автор цього тексту.

Ахметов натякав на перехід до Шахтаря

І в автобіографії, і в інтерв'ю Віктору Вацку у 2019 році, Шовковський розповів про свою зустріч з президентом Шахтаря Рінатом Ахметовим. Керівник головних конкурентів киян натякнув, що хотів би бачити голкіпера у своїй команді, однак, Шовковський делікатно відмовив.

"Офіційної пропозиції не було. Це сталося у 2008 році, перед чемпіонатом Європи, який відбувся в Австрії та Швейцарії. Я відпочивав у Франції тоді. І в одному ресторані я побачив Ріната Леонідовича. Він так само був з друзями. І наш столик знаходився у такому місці, що оминути його дорогою до виходу було неможливо. Він проходив повз, привітався, ми почали розмовляти. Дискусія була цікавою і в процесі Рінат Ахметов сказав: "Взагалі, я хотів придбати трьох гравців Динамо свого часу. Один з них - це Олександр Шовковський". Тоді я відповів йому: "При всій моїй повазі, але як ви собі уявляєте, щоб я з Динамо перейшов у Шахтар?", - розповів Шовковський.

Знявся у кліпі Green Grey

Українский гурт Green Grey у далекому 2002 році записав пісню під назвою "Весна восьмого дня". У кліпі на цей трек знялося кілька селебрітіс, серед яких опинився і тодішній голкіпер Динамо (на відео - орієнтовано 0:48).

Мав власний тир

В інтерв'ю проекту Світське життя у 2019 році Олександр Шовковський розповів, що захоплюється стрільбою та навіть має власний тир, де можна відточити навички. А ще - костюм від власного бренду.

Ціна помилки в матчі зі Словенією

У матчі плей-оф відбіркового циклу на Євро-2000 збірна України програла Словенії 1:2. Вирішальний гол у тому матчі забив Міленко Ачимович, якому вдалося спіймати помилку Шовковського і поцілити у ворота практично з центру поля.

У 2013 році, в інтерв'ю Дмитру Гордону, Шовковський розповів, що після цього в його житті почалася чорна смуга: розвалився його шлюб та настав період травм, який фактично виключив футболіста з гри у 2000-2002 роках (на відео - з 45 хвилини).

До речі, в автобіографії Шовковський розповів, що в цей період йому до рук потрапила книга психолога Станіслава Хохеля "Сходинки свідомості". Після цього Олександр чимало часу приділяє літературі та психології, формує нового себе та повертається на високий професійний рівень.

Грав на ЧС-2006 із металевим предметом у плечі

За півроку до епохального для України чемпіонату світу з футболу у Німеччині на тренувальних зборах Шовковський отримав важку травму під час спарингу із ФК Москва. Нападник росіян Роман Адамов влетів йому ногою в район плеча. Знімок показав перелам ключиці без уламків. Шовковський зумів відновитися за три місяці, однак був змушений грати через біль та з металевою пластиною всередині. Вийняти її вдалося лише взимку, практично через рік.

Одразу після чемпіонату світу Шовковський мав коротку відпустку в ході якої не ліг на операцію через те, що Динамо вже розпочало підготовку до нового сезону.

До речі, попри наявність металевої пластини в ключиці та больові відчуття, Шовковський став одним з найкращих футболістів у складі збірної України на ЧС-2006. Зокрема, саме його дії дозволили виграти серію пенальті у матчі проти Швейцарії в 1/8 фіналу.

Шовковський став першим у світі воротарем, який не пропустив жодного м'яча в серії пенальті на ЧС (наші перемогли тоді 3:0). Таке досягнення можна лише повторити...

Аварія у 2004-му

У грудні 2016-го року на сайті київського Динамо з'явився матеріал під назвою "Абетка Олександра Шовковського". Літеру "А" відкривала історія про аварію у 2004-му році:

"У грудні 2004-го Шовковський провів на Мальдівах частину своєї відпустки, залишивши острови лише за кілька годин до того, як їх накрило цунамі. Незабаром після повернення додому він потрапив у аварію неподалік від Тернополя, вилетівши в кювет на своїй "Тойоті", коли прямував до друзів до Івано-Франківська – зустрічати Новий рік. Футболіст серйозно не постраждав, але з того часу, як сам зізнається, далекосяжні плани вважає за краще не будувати".

Шовковський - журналіст

Мало хто знає, але Олександр Шовковський закінчив факультет журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Сталося це у 2006 році.

Номінант на Золотий м'яч

Для молодого покоління вболівальників це може бути новина, але так, це правда. У 1999 році Олександр Шовковський номінувався на Золотий м'яч. Голосів не набрав, однак сам факт потрапляння до топ-50 найкращих футболістів світу заслуговує на повагу.

До речі, Андрій Шевченко того року посів третє місце. Ймовірно, така відзнака українців журналом France Football викликана успішним виступом Динамо у Лізі чемпіонів: півфінал сезону 1998/1999 й досі залишається найкращим виступом українських клубів у цьому турнірі.

Депутат Київради

У 2020 році на місцевих виборах у Києві Шовковського було обрано депутатом Київради. Він став членом постійної комісії Київської міської ради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.